Enteresan Bilgiler – Planet Exhibitions
Back to top
Image Alt

Enteresan Bilgiler

The Continental Exhibition, 1876
CentennialExhibition-MainBuilding

Amerika Fuar Tarihi ile ilgili enteresan bilgiler

Osmanlı İmparatorluğunun, Amerika Birleşik Devletlerinde katıldığı ilk fuar The Contennial Exhibition (100. Yıl Fuarı) Philadelphia’da Fairmont Park’ta 10 Mayıs – 10 Kasım 1876 tarihleri arasında gerçekleştirildi.Osmanlı Devleti bu fuara Türk Kahve Evi ve Kapalıçarşı standları ile katılmıştır. Osmanlı Devleti fuara oldukça önem vermiştir. Tam 121 kargodan 13 tona yakın sergi malzemeleri Mayıs ayı sonunda fuar alanına ulaşmıştır. Fuar alanı 20 dönüm büyüklüğe sahiptir.

Toplam 10 milyon kişinin ziyaret ettiği fuarda Osmanlı devletinin standında 1600 den fazla kişi yada kurum ürünlerini sergileme şansı bulmuştur Osmanlı standında yer alan 86 ürün ödüle layık görüldü. Osmanlı, fuarın en fazla değerli ürününe sahip olan ülkesiydi. Mısır 34, Tunus 9 eserle ödüle layık görüldü.

 

Daha fazla bilgi için tıklayınız

Osmanlı'da ilk sergi - Sergi-i Umûmî-i Osmanî
Sergii-Umumii-Osmani

Osmanlı devletinde sanayi ve üretim imkanlarını geliştirmek için Beyazıt Meydanında (At Neydanı) Sultan Abdülaziz döneminde Osmanlı’daki ilk büyük sergi olan Sergi-i Umûmî-i Osmanî düzenlenmiştir. 2 bin 500 metre- karelik Sergi binası Fransız mimarlar Marie Augustin, Antoine Bourgeis ve Leon Parville’e yaptırıldı. Tplam 2500 m2 kapalı alana yapılan bu binanın girişinde “Sergi-i Umûmî-i Osmanî” yazısı yer alıyordu.

 

Yurtdışından gönderilen ürünler ise ayrı bir alanda sergilendi. 27 Şubat 1863’te Ayasofya Camii’nde kılınan cuma namazını müteakip Sultan Abdülaziz tarafından açılan sergide 13 ayrı bölümde 10 binden fazla ürün  sergilendi.

1893 Chicago Sergisi (World Fair)
cicago-sergisi

1492’de Chistopher Columbus’un Yeni Dünya’ya ulaşmasının 400. yıldönümünü kutlamak için Chicago’da büyük bir sergi düzenlenmiştir. Sergi 21 Ekim 1892’de açılmış olup bu sergi smanlı devletinin Amerika’da katıldığı 2.sergidir. 23.7 milyon kişinin ziyaret ettiği bu sergi Jackson Park’ta 686 dönüm arazi üzerinde kurulmuş olup sergiye 50 ülke ve 50 bin katılımcı iştirak etmiştir.

Açılışta Hamidiye Marşı çalındı

Sergi alanında Midway’de bir Osmanlı Köyü kuruldu. Burada bir cami, dikilitaş, tiyatro, eğlence alanları ve dükkanlar inşa edildi. Açılış için Osmanlı köyü ve Osmanlı pazarının etrafı ile caminin minaresi binlerce kandil ve lamba ile donatıldı. Ayrıca Osmanlı bayrakları ile Osmanlı armaları asıldı.Açılış için gelen misafirler Hamidiye Marşı ile karşılandı.

 

Osmanlı basınından Servet-i Fünun da sergiye eski sayılarından oluşan bir kolleksiyonla katıldı. Nitelikli yayını ile altın madalyaya layık görüldü.

Amerika'daki İlk Eyalet Fuarı, 1807
first-fair-in-usa

Amerika’daki ilk eyalet fuarı : Pittsfield, Massachusetts

Amerika’da gerçekleşen ilk fuar 1807 yılında Elkanah Watson tarafından Pittsfield, Massachusetts’te düzenlendi.Sadece koyun kesme gösterilerinden oluşan küçük bir oetkinlik olan “The First American State Fair” . Amerika’da fuar endüstrisi için bir ilkj olan bu fuarı 181’de New York eyalet fuarı takip etmiştir. Yaklaşık 15.000 kişinin geldiği bu fuar günümüzde hala düzenlenmektedir.

Amerika'nın ilk dünya fuarı, 1853
new-york-world-fair

1851’de Londra’da düzenlenen dünya fuarına bir cevap olarak 1853’de New York’ta düzenlenen New York Dünya fuarı, Bryant Park’da gerçekleştirildi. Alana bir önceki fuarda kurulan kristal palasa rakip olacak şekilde muazzam bir kristal palas kuruldu ama devlet desteğinden yoksun ve bütçe sorunları ile başlayan fuar 16 ay sürmesine rağmen sadece 1 milyon ziyaretçi çekebildi.

 

Salonların boş kaldığı fuar herkes için bir hayal kırklığı oldu, bu hayal kırıklığında fuar organizatörlerinin yetersiz hazırlık yapması da büyük rol oynadı. Fuardan hemen sonra satılan kristal palas ise 5 yıl sonra büyük bir yangında yok oldu

Exhibition of the Industry of All Nations

Daha fazla bilgi için tıklayınız

Amerika'da düzenlenen en büyük fuar,CES
ces-show-fair

Her sene Amerika’da bir çok fuar düzenlenir ve bu fuarlar arasında şüphesiz en büyüğü her sene ocak ayında Las Vegas Convention Center’da Consumer Electronics Association tarafından düzenlenen CES (Consumer Electronics Show – Tüketici Elektroniği Show’u) ‘dur. 11 Salonda toplam 2.9 milyon square foot alanda gerçekleştirilen bu büyük show’a 160 ülkeden 170.000 ziyaretçi katılır.

 

250’den fazla seminerin gerçekleştirildiği show tüketcii elektroniği alanında dünyanın en çok beklediği etkinliktir. Farklı ülkelerden 4.400 katılımcı firmanın en yeni ürün ve servislerini sergilediği, bir çok uluslararası firmanın yeni ürün lansmanlarını yaptığı fuar ilk olarak 1967’de New York’da düzenlenmiştir. 1978-1994 seneleri arasında her iki yılda bir düzenlenen fuar o tarihten beri her yıl düzenlenmektedir.

Hep birlikte geliştirelim

Amerika fuar tarihi ve sektörü hakkında enteresan bilgiler i ekleyerek bu sayfayı geliştirmek isteriz. Buraya eklenmesini istediğiniz bilgileri lütfen bizimle paylaşın ve hep birlikte bu sayfayı büyütelim.

Şirketimiz hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz lütfen hakkımızda sayfamızı ziyaret ediniz. Bağlı olduğumuz MCG grup web sitesi için lütfen tıklayınız

 

2020- Enteresan Bilgiler

colombian-fair
Planet-exhibitions-logo-beyaz
Follow us