Fuar standlarında light box kullanımı • Planet Exhibitions
Back to top

Planet Exhibitions

  /  Planet Blog   /  Fuar standlarında light box kullanımı
light-box

Fuar standlarında light box kullanımı

Fuar standlarında light box kullanımı : Kelime anlamı olarak lightbox ışıklı kutu demektir. Temel prensip olarak, ışığı geçirebilen bir yüzeye basılan görselin arkasına yerleştirilen bir ışık kaynağı yardımıyla görselin kontrastının arttırılması ve görselin daha çok dikkat çekmesi veya görselin detaylarının vurgulanmasını sağlanır. Son 10 yılda led aydınlatma teknolojisinin gelişimi, çok farklı çeşitlerde ve daha estetik lightbox tasarımları yapılmasına olanak sağlamıştır.

Doğru Lightbox seçimi;

Kiralık standlarda da birçok firma lightbox’lara rağbet göstermektedir. Çerçeveli veya çerçevesiz, 4 taraflı, vb… şekillerde yapılabildiği gibi yapımında kumaş, vinyl, cam, pleksiglass gibi farklı materyaller kullanılabilir.

Temel çalışma prensibi olarak lightbox’lar iki ana gruba ayrılır;

Arkdan aydınlatmalı (Backlit Lightbox): Bu türdeki lightbox’larda görselin basılı olduğu yüzey, tam arkadan ışık verilerek direkt olarak aydınlatılır. Işığın patlamasını önlemek ve vurgulanmak istenilen görsel tam olarak eşit şekilde aydınlatabilmek için ışık kaynağı belirli bir uzaklıkta konumlandırılmalıdır. Yandan aydınlatmalı lightbox’lara göre çok daha büyük şekilde tasarlanabilirler. Fuar alanları gibi yoğun ışıklı ortamlarda fuar standınız, ziyaretçilerin dikkatini çekmesini sağlar.

Yandan aydınlatmalı (Side-lit Lightbox):            Bu türdeki lightboxlar’da ışık, aydınlatılmak istenilen görselin basılı olduğu yüzeye direkt olarak verilmez kenarlarından verilerek aydınlatılır. Bu türdeki lightbox’lar arkadan aydınlatmalı lightbox’lara oranla çok daha ince olarak tasarlanabilirler. Görselde kullanılan detayları ön plana çıkartmada daha etkilidir. Genel olarak Fuar standı tasarımlarında duvara asılacak şekilde kullanılır. Fuar standlarında light box kullanımı

Daha fazla blog yazısı okumak ister misiniz ? Lütfen amerikadafuarstandi.com blog sitemizi ziyaret edin. Ayrıca web sitemizdeki ilham veren tasarımları incelediniz mi ? Lütfen tıklayın

Planet Exhibitions Hakkında: Planet Exhibitions Chicago ve Las Vegas‘ta üretim tesisleri bulunan Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika başta olmak üzere Kuzey ve Güney Amerika kıtasında fuar standı tasarım, üretim, montaj ve depolama hizmeti sunan global bir hizmet şirketidir. Amerika Fuar Standı konusunda konusunda ülkenin çeşitli eyaletlerinde cep depolar ile müşterilerine hizmet verir.

Planet Exhibitions Web Sitesi için tıklayınız 

 

Planet-exhibitions-logo-beyaz
Follow us